Top youngsters on show at AYOF


Bill Bain
Keiron Costello, Monday, 14 January 2013

The Australian Youth Olympic Festival (AYOF) gets underway in Sydney this Wednesday, with over 1700 junior athletes from 30 nations competing across 17 sports during the five days of competition.

Both Canoe Sprint and Canoe Slalom will be included on the schedule, with Sprint racing at the Sydney International Regatta Centre in Penrith running from Wednesday to Friday, and Slalom racing at the Penrith Whitewater Stadium on Friday and Saturday.

Seven nations will be competing in the Canoe Sprint events, with European powerhouses Hungary sure to provide some stiff opposition to the Australian paddlers.

Representing Australia in Canoe Sprint are the following athletes: Bill Bain (QLD), Charlie Copeland (QLD), Jordan Wood (QLD), Ben McLean (NSW), Victor Gebarski (SA), Sean Lohse (SA), Peter Elford (QLD), Kieren Carsen (VIC), Sam Sheppard (QLD), Shannon Reynolds (WA), Rebecca Mann (VIC), Deandra Godoy (NSW), Coco Howcroft (QLD), Madison Davies (SA), Rachel Duncan (NSW), Tara McAleenan (QLD) and Madeleine Batters (VIC).

After topping the men’s and women’s rankings respectively in the selection events Bill Bain and Shannon Reynolds will be the sprinters to watch, hoping their strong form at the GP1 event in Adelaide last month will continue at Penrith this week.

Later in the week, Australia’s best young slalom paddlers will be battling it out on the whitewater with rivals from New Zealand, China and Japan.

Representing Australia in Canoe Slalom are the following athletes: Maggie Webster (VIC), Noemie Fox (NSW), Kate Eckhardt (TAS), Georgia Rankin (WA), Erin McGilvray (TAS), Tim Anderson (VIC), Daniel Watkins (TAS), Andrew Eckhardt (TAS), Ben Pope (WA) and Steven Lowther (WA).

After finishing 3rd and 4th respectively in the open C1 and K1 events at last week’s National Championships, Noemie Fox will be hoping to follow in the footsteps of her older sister Jessica, who won gold in the 2009 AYOF at the same age.

Also sure to be in the hunt for medals after showing strong form at the National Championships are Daniel Watkins (5th overall in C1 and 7th in K1), Kate Eckhardt (5th in K1) and Tim Anderson (6th in C1).

The AYOF serves as a stepping stone to the national Olympic team, with more than a quarter of the Australian Olympic team in London having come through the AYOF.

Entry to every day of competition at Penrith is free, so be sure to catch a glimpse of the next generation of Olympic paddlers in action.

DAY 1 Wednesday 16/01/2013

Sydney International Regatta Centre, Penrith 


08:00 - 09:50 Heats 
MK1 1000m
WK1, WK2 500m


09:50 - 13:00 Finals 
MK1, MK2, MC1 1000m
 WK1, WK2 500m

DAY 2 Thursday 17/01/2013

Sydney International Regatta Centre, Penrith


09:00 - 10:40 Heats 
MK1, WK2, WK1 200m


10:40 - 13:00 Finals
MK1, MK2, WK2, MC1, WK1 200m

DAY 3 Friday 18/01/2013

Sydney International Regatta Centre, Penrith


11:00 - 13:00 Youth Olympic Games Sprint Event


15:45 - 16:45 Mixed Sprint relay

*Schedule subject to change.

 

Other Links
 Sprint AYOF Results