Sizzling finals in prospect at the slalom nationals


Sarah Grant at Eildon
AC, Thursday, 10 January 2013

Temperatures set to rise again in Eildon VIC as Sarah Grant sets the pace in the women's K1 ahead of Saturday's final, Jess Fox a close second

Water levels rose on the River Goulburn with increased irrigation flows providing more challenging conditions for competitors at the 2012 Slalom nationals near Eildon.

Today’s racing was all about the age group national titles for men’s and women’s C1, women’s K1 and mixed C2, the first round of selection for the junior world championship team and qualification for the open finals on Saturday.

Sarah Grant set up the prospect of a sizzling finale to the nationals in the women’s K1 event by squeezing ahead of Jess Fox by four tenths of a second in today’s qualification race with a score of 102.83 with Ros Lawrence a further 3 seconds back in 3rd. The single run final on Saturday will determine the national open title.

Jess Fox (NSW) was the Under 23 winner, Georgia Rankin (WA) won the Under 18 class while Noemie Fox (NSW) and Kira Wall (WA) claimed the respective Under 16 and Under 14 national honours.

Jess Fox (U23) and Noemie Fox (U16) dominated their respective age groups in the C1 event also taking the two best overall times of the day. Other class winners were, Georgia Rankin (U18) Ros Lawrence (senior) and Western Australian, Billie Knell (U14).

In the mens’ C1 senior event Ian Borrows (NSW) came out best with a score of 105.02 just ahead of Robin Jeffery (WA) 105.75. Ethan Hodson (NSW U23) Brodie Crawford (WA U18) Tristan Carter (VIC U16) and Louis Richardson (WA U14) were the other class winners.

Rounding out a long day on the water, Rob Jeffery and Jess Fox were the overall winners in the gender balanced mixed C2 event.

Racing continues tomorrow with the men’s K1 event.

Age Group Winners 2013 Nationals

Women’s Open K1

1

Sarah Grant

VIC

2

Ros Lawrence

NSW

3

Nikki Whitehead

NZL

 

Women’s U23 K1

1

Jess Fox

NSW

2

Alison Borrows

NSW

3

Elsa Gales

TAS

 

Women’s U18 K1

1

Georgia Rankin

WA

2

Krystal Davis

VIC

3

Elisa Singleton

VIC

 

Women’s U16 K1

1

Noemie Fox

NSW

2

Kate Eckhardt

VIC

3

Georgina Collin

WA

 

Women’s U14 K1

1

Kira Wall

WA

2

Billie Knell

WA

3

Alexndria Choate

WA

 

Women’s U23 K1

1

Jess Fox

NSW

2

Alison Borrows

NSW

3

Elsa Gales

TAS

 

Men’s C1 Open

1

Ian Borrows

NSW

2

Robin Jeffery

WA

3

Warwick Draper

VIC

 

Men’s U23 C1

1

Ethan Hodson

NSW

2

Andrew Eckhardt

TAS

3

Jaxon Merritt

VIC

 

Men’s U18 C1

1

Brodie Crawford

WA

2

Stephen Lowther

WA

3

Daniel Watkins

TAS

  

Men’s U16 C1

1

Tristan Carter

VIC

2

Oliver Gales

TAS

3

Rohan Borojevic

TAS

 

Men’s U14 C1

1

Louis Richardson

WA

2

Enzo Delyfer

WA

3

Tarquin Wall

WA

 

Men’s U14 C1

1

Louis Richardson

WA

2

Enzo Delyfer

WA

3

Tarquin Wall

WA

 

Women’s Open C1

1

Ros Lawrence

NSW

 

Women’s U23 C1

1

Jess Fox

NSW

2

Alison Borrows

NSW

3

Maggie Webster

VIC

 

Women’s U18 C1

1

Georgia Rankin

WA

2

Eliza Singleton

VIC

3

Alex Broome

NSW

 

Women’s U16 C1

1

Noemie Fox

NSW

2

Georgina Collin

WA

3

Kate Eckhardt

TAS

 

Women’s U14 C1

1

Billie Knell

WA

2

Alexandra Choate

WA

3

Demi O’Brien

WA

 

Mix Open C2

1

R Jeffery / J Fox

WA / NSW

2

W Draper / S Wright

VIC

3

I Borrows / A Borrows

NSW

  

Mix U18 C2

1

B Crawford / G Rankin

WA

2

D Munro / K O’Connor Stratton

NZL

2

T Coward / T Coward

VIC

3

M Kennedy / S Nielson

NSW

 

Mix U16 C2

1

G Collin / N Rankin

WA

2

J  Keylan / S Cumming

NZL

2

C Bain / J Johnston

NSW

3

M Smith / JP Hodgkinson

TAS

 

Mix U14 C2

1

A Choate / J Choate

WA

2

E Delyfen / D O’Brien

VIC

 

Other Links
 results